«Громадська синергія» – проект, метою якого є посилення впливу громадськості на темпи та якість реалізації євроінтеграційних реформ в Україні через активізацію двох проєвропейських Платформ:

Проект фінансується Європейським Союзом, співфінансується та реалізується Міжнародним фондом «Відродження»

15-03-2019
Міграційна політика/Мобільність

Політика імміграції: аналіз процедур і законодавчі новели в Україні

Опис

В аналітичній записці представлено результати оцінки процедур набуття громадянства і оформлення дозвільних документівдля іноземців.

Метою дослідження було сформувати комплексне бачення проблематики набуття громадянства і легалізації іноземців, сприяти реалізації прозорої міграційної політики в Україні.

Однією зі складових дослідження була серія напівструктурованих інтерв’ю з експертами та іноземцями, які мали досвід проходження процедур отримання громадянства або посвідок на проживання в Україні.

Всього було проведено тридцять вісім інтерв’ю, серед яких десять з експертами і двадцять вісім – з іноземцями та особами, які мали досвід набуття громадянства України. Респонденти представляли сімнадцять країн, зокрема Росію, Туреччину,  Білорусь, Молдову, Грузію, Францію, Естонію, Польщу, Швецію, Італію, Німеччину, Китай, США, Ізраїль, Марокко, Ірак та окремі країни Африки.

Для збалансування інформації, отриманої від користувачів послуг та експертів, було проведено контент-аналіз ЗМІ, аналіз судової практики, а також взято до уваги публічні коментарі представників органів влади щодо найбільш проблемних питань.

Відкрити pdf

За підсумками дослідження було виділено такі проблемні елементи політики та процедур:

 • Отримання посвідок на постійне проживання та громадянства прив’язані до «дозволу на імміграцію», на видання яких щороку встановлюється квота за незрозумілими принципами, яка не відповідає реальним потребам суспільства. Наявність квоти спонукає іноземців до незаконних шляхів отримання дозволу поза квотами – через фіктивний шлюб або фальсифікацію територіального походження.
 • Отримання дозвільних документів супроводжують черги, складна багаторівнева комунікація з державними органами, складні процеси збирання необхідних документів
 • Особливі складнощі у респондентів, виникали із оформленням довідки про володіння українською мовою, довідки про вихід із попереднього громадянства і довідки про відсутність судимості, реєстрації місця проживання.

Водночас за деякими параметрами було запроваджено кілька позитивних новацій. Це:

 • Запровадження біометричних посвідок на проживання
 • Скорочення терміну оформлення посвідок на постійне і тимчасове проживання до 15 робочих днів
 • Запровадження пілотного проекту електронної черги для іноземців в Києві та створення умов для обслуговування іноземців у 18-ти центрах «Паспортний сервіс» Державного підприємства «Документ»
 • Запровадження сервісу перевірки стану оформлення документів

За підсумками дослідження “Європою без бар’єрів” було сформовано низку рекомендацій до політики та процедурних аспектів отримання громадянства і посвідок на проживання:

 • розвиток системи електронної черги для іноземців
 • запровадження сервісу перевірки стану оформлення документа на зразок того, що діє для біометричних документів громадян України (у тому числі для процедури прийняття до громадянства)
 • збільшення кількості інспекторів підрозділів ДМС, які приймають документи, у відповідності до попиту на оформлення документів для іноземців
 • запровадження послуг для іноземців у ЦНАПах
 • створення актуального переліку держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства одночасно з набуттям громадянства іншої держави
 • системне вирішення питань мовної інтеграції іноземців, політики щодо подвійного громадянства і врегулювання проблем подальшої легалізації в Україні ветеранів АТО і ООС
 • зокрема, необхідним є запровадження сертифікаційного іспиту з української мови для осіб, які подають клопотання про прийняття до громадянства України, створення умов для покращення якості викладання української мови для іноземців в закладах освіти, розробка дистанційних та онлайн-курсів з вивчення української
 • вирішення проблеми реєстрації місця проживання
 • перегляд доцільності формування квот на імміграцію, або їх суттєве спрощення
 • поглиблені підрахунки щодо потреб трудових ресурсів для економіки України, з урахуванням незалежних оцінок аналітичних центрів
аналітика

найближчі події

130 запросов за 0,234 секунд.