«Громадська синергія» – проект, метою якого є посилення впливу громадськості на темпи та якість реалізації євроінтеграційних реформ в Україні через активізацію двох проєвропейських Платформ:

Проект фінансується Європейським Союзом, співфінансується та реалізується Міжнародним фондом «Відродження»

28-12-2017
Безпека

Слова та війни: Україна в боротьбі з кремлівською пропагандою

Опис

Україна однією з перших зіштовхнулася з гібридною агресією РФ і досі залишається на передовій цього протистояння. Щоб поділитись досвідом країни з її міжнародними партнерами, українські аналітики випустили дослідження з аналізом ключових аспектів впливу кремлівської пропаганди на інформаційний простір України та боротьби з нею. За результатами дослідження автори підготували рекомендації для міжнародної спільноти та українських посадовців. Робота була презентовано в Раді Європи (Страсбург) та для інституцій Європейського Союзу (Брюссель). Інформація про дослідження була висвітлена на сайтах Open Society Foundations, Постійного представництва України при Раді Європи, Офісу зв’язку українських аналітичних центрів в Брюсселі та в інформаційних виданнях – Укрінформ, ТВі, Громадське радіо та в Media Sapiens.

Відкрити документ

Упродовж останніх років, навіть десятиліть, Україна була на передовій протидії інформаційним атакам Росії. Наша держава відчула на собі удар російської пропаганди, дезінформації та гібридної війни задовго до того, як із цим стикнулися Європа та Америка. Саме це робить досвід України унікальними та важливими для тих суспільств, що почали відчувати згубний вплив пропаганди лиш нещодавно.

Дослідження виокремлює основні меседжі, й те як їх подають російські інформаційні ресурси, а також деякі медіа в Україні. Автори роботи з’ясовують як Росія інформаційно впливає на Україну в медійному аспекті й що Україна як держава і як суспільство робить, аби захистити себе від цього впливу. Автори прослідкували основні міжнародні ініціативи та проекти, які мають на меті побудувати таку собі “систему протипропагандистської оборони”.  Спираючись на проведений аналіз дослідники, спробували описати уроки, що їх засвоїла Україна, а також сформувати рекомендації, які допоможуть стейкхолдерам тримати удар у інформаційній війні.

У дослідженні викладено такі ключові ідеї:

Російська пропаганда – не новинка останніх років. Вона сягає корінням ще в радянські часи. І стратегія “пост-правди” не є винаходом путінської ери.

Однак нинішня російська пропаганда, хоч і нагадує радянські моделі, має й низку відмінних рис. Її мета – не лише поширити власний наратив, а і послабити чинні демократичні наративи в західних суспільствах. Оскільки Росія не може запропонувати власний новий великий наратив (постдемократичний чи посткапіталістичний), вона намагається довести, що західні наративи ненадійні.

Проблема російської пропаганди ширша, ніж просто фейкові новини. Вивчення фейків – важлива складова цього посібника, проте суть у тому, що Росія не зупиняється на продукуванні фейкових новин. Вона використовує специфічній дискурс, що має яскраво виражене напівмілітаристичне забарвлення та спрямований на перемогу у війні.

 

аналітика

найближчі події

132 запросов за 0,229 секунд.