Третя Школа Громадської синергії «Фасилітація для євроінтеграції і не тільки»
Ефективне планування діяльності, продуктивність групової роботи, повага до чужих ідей та вміння вчасно «застосувати вогнегасник» у палкій дискусії – це запорука високих результатів будь-якої командної праці. Однак робити це тим важче, чим більша організація. Тому навички фасилітації особливо важливі, коли мова заходить про організацію роботи великих громадських коаліцій або платформ, як Українська сторона Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Разом вони об’єднують понад 350 неурядових організацій з усієї України.
10-12 липня 2019 р. активісти Платформ взяли участь у третій Школі Громадської синергії «Фасилітація для євроінтеграції і не тільки».
Тренером Школи став Андрій Ніколов, який має 15-річний досвід фасилітатора. Він є головою ради об’єднання тренерів, експертів та проектних менеджерів STEP (Болгарія).
«Талановитий фасилітатор – це диригент. Він не створює власної музики, не грає власноруч на музичному інструменті. Його робота полягає в тому, щоб усі учасники максимально використали свої ресурси та досягли неочікувано дивовижних результатів», – розповів Андрій Ніколов.
Результативність та впливовість проєвропейських громадських Платформ залежить від багатьох факторів, зокрема наших здібностей налагоджувати зв’язки в команді, будувати синергію між робочими групами та Платформами.
Відтак, цьогоріч на Школі Громадської синергії учасники підвищували свої навички:
- ефективно організовувати роботу групи для прийняття рішень та генерування нових ідей;
- підтримувати мотивацію учасників та розкривати потенціал колективу;
- знаходити вихід у складних ситуаціях та швидко розв’язувати протиріччя в команді
Учасники Школи отримали нову інформацію про теорії та техніки фасилітації, практично відчули переваги кожної з них під час практичних вправ, де грали роль фасилітаторів.
«Задача фасилітатора – чітко пояснити групі завдання та направляти її протягом всієї сесії» – ділиться досвідом власної фасилітації менеджер проектів Інформаційного центру «Зелене досьє» та експерт проектів ЄС Катерина Шор, яка брала участь у третій Школі Громадської синергії – «Важливо також підібрати методологію для кожної сесії, яка відповідає цілям та задачам, що ставляться. В рамках семінару, що проводився проектом ЄС з ребреyдингу фети, я застосувала для сесійної роботи метод «проектування», з яким ознайомилась на Школі Громадської синергії. Цей метод дає достатній простір для обговорення, можливість розкритись та висловити власну думку всім учасникам, що повністю відповідало поставленим цілям семінару».
До прикладу, серед технік, над якими працювали члени Платформ – «Метод шести капелюхів». Це один з найдієвіших прийомів з організації мислення, розроблений англійським психологом Едвардом де Боно. В основі методу знаходиться концепція паралельного мислення, де думки та ідеї співіснують, а не протиставляються.
Інша техніка – «Світове кафе», де на перше місце ставиться спілкування між учасниками і продукування нових ідей. Сьогодні цей метод користується великою популярністю у всьому світі. «Світове кафе» використовується для об’єднання декількох точок зору, планування групової роботи, обміну досвідом, вирішення комплексних проблем.
Завдяки вправі «Жива бібліотека» учасники навчились цікаво та структуровано викладати інформацію через сторітеллінг. Також учасники відточили навички грамотно вибудовувати комунікацію зі складними учасниками.
Серед іншого, тренер запропонував набір онлайн-ресурсів для проведення фасилітаційних сесій: Sli.do, Kahoot!, Casual, Mind meister, Slack, SessionLab, GroupMap.
Школа Громадської синергії-2019 «Фасилітація для євроінтеграції і не тільки» проходила за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках навчально-просвітницького компоненту проекту «Громадська синергія».
Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».