«Громадська синергія» – проект, метою якого є посилення впливу громадськості на темпи та якість реалізації євроінтеграційних реформ в Україні через активізацію двох проєвропейських Платформ:

Проект фінансується Європейським Союзом, співфінансується та реалізується Міжнародним фондом «Відродження»

09-10-2019
iconАналіз політики, адвокація та діалог зацікавлених сторін
iconНавчання
Довкілля

МБО «Екологія-Право-Людина» посилила вплив громадян на екологічні рішення в країні

У прогресивному світі екологічні питання вже давно під пильним наглядом громадськості. І не тільки завдяки мітингам. Для цього створена спеціальна процедура – оцінка впливу на довкілля. Вона існує, наприклад, в США і в ЄС. У ході цієї ж процедури призупинено будівництво Північного потоку-2 у Данії.

Підписавши Угоду про асоціацію, Україна також взяла на себе зобов’язання запровадити процедуру оцінки впливу на довкілля. Суть у тому, що коли влада приймає рішення про початок будівництва або реконструкції, то попередньо має оцінити їхній вплив на довкілля. Для цього підприємець готує звіт з оцінки впливу на довкілля, а населення України може знайомитись з матеріалами, давати свої коментарі та пропозиції. Громадськість, звичайно, не зможе заблокувати проект, проте може вплинути на фінальний висновок органу влади з вимогами до діяльності. Мета цієї процедури – запобігти  шкоди довкіллю.

Оскільки процедура була новою, ну і треба зізнатись, для багатьох складною, то потребувала роз’яснень і консультацій з фахівцями.

Для цього ми підтримали у 2017-2018 роках проект відомої української природоохоронної організації «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ). Цей проект мав назву «Громадське стимулювання запуску європейської процедури оцінки впливу на довкілля в Україні».

Експерти проекту підготували дві публікації, які доступно пояснюють – що таке оцінка впливу на довкілля (ОВД) і як нею користуватися.

ЕПЛ також проводила навчальні семінари для бізнесу, місцевої влади та громадськості у Львові та Києві – їх відвідали 180 учасників з різних регіонів України. Також 37 учасників отримали сертифікати тренерів і зможуть у майбутньому проводити подібні заходи самостійно.

У рамках цього ж проекту ЕПЛ надавала експертний супровід процедурам з ОВД в Україні, а залучення громадян дозволило попередити заподіяння шкоди довкіллю у багатьох випадках.

Зокрема, організація активно залучалася до процесу проведення ОВД сміттєпереробного комплексу у Львові.

У ході ОВД з розчистки річки Оріль на Дніпропетровщині, громадськість звернула увагу Мінприроди на те, що територія розчистки зарезервована для створення Орлівського національного природного парку. Крім того, замовник не оцінив потенційний вплив на довкілля від розчистки та не надав відповіді на питання громадськості щодо підняття рівня ґрунтових вод. Оскільки думка громадськості не була врахована та не проведено належної оцінки впливу на довкілля, Мінприроди відмовило у видачі висновку з ОВД, що дозолило зберегти річку та цінні території.

Інший приклад – зупинення рубки лісів. Завдяки коментарям науковців, ЕПЛ та інших природоохоронних організацій, у висновках ОВД Мінприроди заборонило суцільні рубки на Сумщині по берегах річок та струмків, в межах регіонального ландшафтного парку «Сеймський» та в межах територій Смарагдової мережі Європи.

Організація також випустила 26 дайджестів новин з ОВД, де було проаналізовано понад 280 повідомлень про планову діяльність. Публікація дайджестів мала практичні результати. Наприклад, Рівненський заповідник написав та подав коментарі у рамках ОВД після консультацій з експертами ЕПЛ.

Проект «Громадське стимулювання запуску європейської процедури оцінки впливу на довкілля в Україні» було впроваджено МБО «Екологія-Право-Людина» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заходах, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Новини

найближчі події

131 запросов за 0,486 секунд.