«Громадська синергія» – проект, метою якого є посилення впливу громадськості на темпи та якість реалізації євроінтеграційних реформ в Україні через активізацію двох проєвропейських Платформ:

Проект фінансується Європейським Союзом, співфінансується та реалізується Міжнародним фондом «Відродження»

15-04-2019
iconНавчання
Малий та середній бізнес
Фінансова допомога ЄС

Підприємцям Буковини розповіли, як використовувати європейську фінансову допомгу

Чернівецька область – регіон з цікавою історією, культурним, національним розмаїттям, багатим природним ландшафтом та вигідним географічним розташуванням.  Особливістю його аграрного сектору є досить успішний та тривалий досвід функціонування невеликих господарств або їх об’єднань, які займаються традиційними та, водночас, перспективними видами господарювання (бджільництво, садівництво, невеликі ферми). Але вони повсякчас зіштовхуються з проблемою реалізації власної продукції, необхідністю  освоєння нових технологій, пошуку партнерів, а отже залучення додаткових ресурсів для розвитку власної справи. Одним з реальних інструментів підтримки дрібного підприємництва є фінансова допомога з боку країн Європейського Союзу.

Саме про неї говорили експерти Сіверського інституту регіональних досліджень під час семінару «Європейські інструменти для розвитку малого та середнього бізнесу України», що проходив  в Чернівцях  11-12 квітня. Семінар відбувся в рамках проекту «Використання європейських фінансових інструментів для розвитку агропромислового сектору (МСП) України», який, в свою чергу, реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія».

«Буковина – аграрна область. Сільське господарство разом з харчовою та переробною промисловістю становлять третю частину її загального виробництва. Більшість галузей працюють без дотацій та мають контракти із закордонними партнерами.  А завдяки європейським інвестиціям в останні роки активно створюються та розвиваються кооперативи, що займаються, наприклад, заготівлею та переробкою дикорослих рослин, сушених грибів. І саме до європейських країн ця продукція йде на експорт», − зауважив в.о. директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації  Богдан Бойчук.

Учасникам семінару була презентовано брошуру з інфографікою «Європейські інструменти для розвитку малого та середнього бізнесу України». У ній, за словами авторів, зібрані ключові положення та відомості з масиву інформації, що стосується відповідних положень європейського та українського законодавства, європейських фондів, програм та рекомендацій стосовно залучення ресурсів від ЄС.  Далі йшлося про можливості та ресурси, які надають діючі в Україні та ЄС фонди  і програми щодо отримання грантів і кредитів на розвиток власної справи, обміну практиками,  навчання та підвищення кваліфікації,  запровадження інновацій та пошуку партнерів. Але, як наголосили експерти, для цього українським підприємцям необхідно легалізовуватися, об’єднувати свої зусилля, навчитися довіряти один одному та спільно продукувати ідеї, з якими вони могли звернутися до місцевої влади та закордонних фондів. Чітке визначення власної ідеї важливе при застосуванні такого ефективного інструменту, як презентація власної справи в мережі Internet  або краудфандингу.

Об’єднавшись у фокус-групи, учасники тренінгу генерували ідеї у вигляді невеликих агропідприємств, туристично-оздоровчих комплексів  з їх подальшою презентацією та обговоренням.  Було проаналізовано механізм подачі заявок на отримання «європейських» грантів та кредитів, де увага присутніх зверталася на необхідність дотримання найелементарніших правил їх оформлення, термінів подачі, вимог до пакету документів тощо. Також йшлося про вміння спілкуватися з кредитним менеджером, відкритість у стосунках з банківськими установами та при поданні звітності тощо.

У семінарі взяли участь представники фермерських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Буковини, об’єднань бджолярів, приватних підприємств, Департаменту АПР Чернівецької ОДА та гості із Закарпатської та Тернопільської  областей, яких зацікавила тема семінару та кращі практики залучення європейських ресурсів.

«Чому механізми європейської підтримки ефективні та потрібні саме для нас, бджолярів? Насамперед тому, що ефективність великих господарств у бджільництві є невисокою через відсутність кадрів, готових працювати постійно на великих пасіках. Ще однією проблемою є експорт  продукції через обвал цін. Тому необхідно об’єднуватися, навчатися, змінювати підхід до справи, дотримуватися європейських вимог, щоб продавати на ринках ЄС не лише сировину, а й готову продукцію. Тим більше, що в нас є кооперативи, які  «стають на ноги» та отримують необхідне обладнання саме завдяки  європейським фінансовим інструментам», − підсумував голова ГО “Асоціація виробників продукції бджільництва “Буковинський БДЖОЛЯР” Василь Паламар.  Також важливим завданням для місцевих фермерів та підприємців є залучення молоді, яка швидше та легше опановує сучасні технології та зможе продовжити справу своїх батьків та близьких. Наступні заходи в рамках проекту будуть проведені  в містах Харкові та Миколаєві.

Семінар проводився в рамках проекту «Використання європейських фінансових інструментів для розвитку агропромислового сектору (МСП) України», який реалізується Сіверським інститутом регіональних досліджень за фінансової підтримки Європейського Союзу та  Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна–ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Окремі думки, озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково  відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Новини

найближчі події

129 запросов за 0,222 секунд.